Uroczyście ogłaszam trzecią edycję książkowej wymiany świątecznej, o którą z takim zapałem się upominacie – co niezwykle mnie cieszy! Wiem, że od lipca na blogu panuje cisza, ale uwierzcie mi, nie zamierzam porzucać blogosfery. Tak długa przerwa wynikła z przemyśleń, na jakie pozwoliłam sobie w ostatnim czasie. Te z kolei zaowocowały dużymi zmianami w moim życiu książkowym (np. pozbywam się konsekwentnie dużej części swojej domowej biblioteczki – wiem, to brzmi strasznie) i zaowocują zmianami na blogu, ale o tym wszystkim dowiecie się, gdy uda mi się w końcu wprowadzić nową platformę i szablon. Czekajcie cierpliwie.JAK BAWILIŚMY SIĘ W POPRZEDNICH LATACH?
(zdjęcia) 
Wahacie się, czy wziąć udział w wymianie? Niech widok wspaniałych prezentów Was zachęci! TUTAJ znajdziecie zdjęcia paczek z 2014 roku, a TUTAJ z 2015 roku. TUTAJ natomiast możecie obejrzeć prezenty z wymiany bajkowej (a TUTAJ dokładne zdjęcia paczek, które ja przygotowałam na tę wymianę).
Pamiętajcie jednak, że aby otrzymać wspaniały prezent, musicie równie wspaniały prezent wykonać. 
 
NA CZYM POLEGA WYMIANA?
(w pigułce)
1. Zgłaszasz się w komentarzu i czekasz na świąteczny wężyk. 
2. Po ogłoszeniu wężyka znajdujesz samego siebie na liście. Osoba, która jest na liście pod Tobą, to Twoja ofiara, dla której robisz prezent (osoba nad Tobą to Twój mikołaj). 
3. Piszesz do swojej ofiary z prośbą o adres do wysyłki i dodatkowe informacje – co lubi, co chciałaby dostać, jakie gatunki czyta itp. Dostaniesz wiadomość mailową z podobnym zapytaniem od swojego Mikołaja. 
4. Po otrzymaniu informacji od swojej ofiary przygotowujesz najlepszą na świecie paczkę świąteczną (taką, której zazdrościsz swojej ofierze, bo sam chciałbyś dostać podobną). Powinna się w niej znaleźć książka (najlepiej kilka, bo to zwiększa poziom hormonu radości). Książki powinny być nowe lub używane, ale w dobrym stanie. Jeśli nie masz książek z gatunku, który czyta Twoja ofiara, powinieneś się liczyć z kosztami kupienia czegoś, co jej się spodoba. Do paczki dorzucasz dodatki okołoksiążkowe (np. zakładki, notesy) albo niezwiązane z książkami (słodycze, misie, coś związanego z zainteresowaniami Twojej ofiary).
5. Robisz zdjęcie prezentu, który przygotowałeś, i wysyłasz je do mnie. Z dopiskiem, kto komu tę paczkę wysłał (posłuż się imionami/pseudonimami, których Ty i Twoja ofiara użyliście przy zgłoszeniu). 
6. A potem wysyłasz paczkę pocztą (poleconym, aby nie zaginęła). Musi nastąpić to odpowiednio wcześnie, by paczka dotarła do ok. 21 grudnia. Jeśli w tym punkcie okaże się, że nie zrobiłeś zdjęcia, po wysłaniu paczki piszesz do swojej ofiary z prośbą, by zrobiła to zdjęcie za Ciebie i wysłała je do mnie z dopiskiem, od kogo i dla kogo była ta paczka. Jeśli zdjęcie do mnie nie dotrze, twórca niesfotografowanej paczki nie weźmie udziału w kolejnej edycji wymiany.
7. Nastepnie cieszysz się, że sprawiłeś komuś tyle przyjemności na święta. I nagle okazuje się, że i do Ciebie przyszła paczka. Więc cieszysz się podwójnie :)
Zdecydowany? Przeczytaj regulamin!


REGULAMIN

1. Zgłoś się pod tym wpisem według poniższego wzoru. Po dobrowolnym zgłoszeniu nie można się wycofać, bo ktoś zostanie bez prezentu! Zapisy do 26 listopada. Zgłoszenie oznacza, że zgadzasz się, aby Twój nick/nazwisko, którym się podpiszesz i mail zostały opublikowane w kolejnym wpisie (aby Twój mikołaj mógł się z Tobą skontaktować. Ważne!  Każda osoba zgłasza się w osobnym komentarzu. Jeśli
dwie osoby zgłoszą się w jednym komentarzu, będę traktowane jako jeden
uczestnik :)
 
W komentarzu podajesz:
-Twój mail
-miło będzie, jeśli podasz gatunki, które czytasz

2. Do zabawy zapraszam wszystkich chętnych mieszkających w Polsce, nie tylko blogerów i nie tylko recenzentów.
3. Zgłosiłeś się? Czekaj na wężyk, w którym sprawdzisz, komu robisz prezent i kto robi go dla Ciebie.
4. Po ogłoszeniu wężyka (ja wysyłam do X, X wysyła do Y, a Y do mnie) napisz do swojej ofiary i zapytaj o jej adres do wysyłki, a także jej upodobania, gatunki, które czyta, zainteresowania nieksiążkowe czy link do biblioteczki na LubimyCzytać, który pomoże Ci sprawdzić, jakich tytułów poszukuje (może masz akurat jakieś na półce i chętnie je oddasz?). Utrzymaj dobry kontakt ze swoją ofiarą i mikołajem, poinformuj o wysłaniu paczki i otrzymaniu swojej.
5. Prezent powinien zawierać książki (może to być jedna książka albo nawet dziesięć książek), a dodatki to rzecz Waszego gustu: biżuteria, świąteczne ozdoby, słodkości, coś wykonanego
własnymi rączkami, miś-przytulaczek lub to, co kupicie w sklepie. Wybór
dowolny – ale pamiętajmy, by sprawić radość odbiorcy! Postarajcie się trafić w gust ofiary, przygotowując prezent według tego, co Wasza ofiara napisze Wam o sobie w mailu, np. lubi gotować, więc możecie dorzucić przepiśnik. Możesz sprezentować jej książkę, której poszukuje, ale możesz też przygotować jej piękną niespodziankę*. 
*Pamiętaj jednak, by nie uszczęśliwiać nikogo na siłę. Zdarzają się sytuacje, kiedy ofiara mówi mikołajowi, że nie czyta
romansów i jak na złość romans dostaje, bo mikołaj chce ją przekonać do
swoich racji. Pogódźmy się z tym, że nie każdy czyta to, co my. Większość z nas to zaprawione mole książkowe, więc trudno oczekiwać,
że ktoś z nas nie próbował w ogóle wspomnianych romansów i
dlatego ich nie lubi – zapewne nie lubi ich, bo już próbował i
stwierdził, że to nie dla niego. To samo dotyczy oczywiście każdego
innego gatunku. Wczujmy się w sytuację drugiej osoby :)
6. Nie wrzucamy do paczki książek starych, zniszczonych, w złym stanie. Niech nasz prezent ma wartość min. dwóch nowych książek
(oczywiście warunkiem wymianki nie jest kupno nowych pozycji. W
tej cenie mogą zmieścić się książki z naszej półki, byle w
dobrym stanie, i dodatki!). Pamiętajmy o szanowaniu się nawzajem.
7.  Prezent powinien być bardzo świąteczny – ładnie zapakowany i taki, jaki Wy sami pragnęlibyście dostać.
Niech to będą porządne paczuchy, a nie drobne upominki w kopertach.
Jeśli się postaramy, nasze świąteczne podarunki będą niesamowite i
wszyscy dostaniemy piękne prezenty!
8. Wszyscy wiemy, jak cudownie jest dostawać prezenty od serca – zrób coś od siebie! Może być to kartka świąteczna albo list, albo cokolwiek wymyślisz dla swojego odbiorcy!
9. Zanim wyślecie prezent, zróbcie zdjęcie i podeślijcie do mnie –  zrobię zestawienie. Postaraj się zrobić ładne zdjęcie, na którym widoczny będzie cały
Twój prezent. To reklama naszej wymianki. Sprawi, że następnego roku
udział weźmie jeszcze więcej osób w.terefenko@gmail.com
10. Paczuszki powinny dotrzeć do odbiorcy do 21 grudnia, więc
pomyślmy o wcześniejszej wysyłce (ok 15 grudnia)! Każdy, kto zgłasza się do zabawy,
bierze na siebie odpowiedzialność za wysłanie prezentu (odpowiada za to
uczestnik, nie organizator
), postępujmy więc odpowiedzialnie. Oczywiście
zdarzają się wypadki losowe i dotarcie niektórych przesyłek może się
opóźnić, ale postarajmy się tego uniknąć :)
11. Uczestnicy o silnej woli czekają z otworzeniem prezentu do Wigilii.. A potem, kto chce, chwali się prezentem na blogu lub Fb! 
12. Proszę o polubienie Fanpage’a TUTAJ.
Pojawią się tam przypomnienia o kolejnych etapach wymiany, np. gdy
ogłoszę wężyk lub gdy nadejdzie termin wysyłania paczek i robienia zdjęcia. To szczególnie ważne, bo niedostarczenie do mnie zdjęcia wykluczy Was z kolejnej edycji wymiany (podobnie w przypadku skarg Waszych ofiar – aby ich uniknąć, ustalcie wszystko mailowo i nie wysyłajcie gatunków, których Wasza ofiara nie czyta albo tytułów, które wiecie, że już ma, tylko dlatego, że nie chcecie się wykosztować na inny tytuł – zgłaszając się do wymiany, musicie liczyć się z pewnymi kosztami).
Nie łamiemy regulaminu, każdy odpowiada za siebie! Bez względu na swój
wiek, jesteś zobowiązany do wywiązania się z zasad konkursu – niech
wszyscy dobrze się bawią :)
Nie ponoszę odpowiedzialności za nieuczciwych uczestników, którzy
nie wyślą swojej paczuszki ani też za niezadowolenie odbiorców, bo
dostali nie to, czego się spodziewali. Nie jestem w stanie kontrolować
wszystkich zgłoszeń, bo nie wiem, kto siedzi po drugiej stronie
komputera. Wasze adresy do wysyłki przyjmuję nie ja, ale wymieniacie się
nimi sami, proszę więc, aby każdy postępował uczciwie i brał za siebie
odpowiedzialność. Organizuję tę akcję, aby zebrać wszystkich chętnych w
jednym miejscu, a reszta należy do Was. I pamiętajmy, że liczy się
zabawa, a nie sam fakt otrzymania prezentu.

Kalendarzyk:
Zgłoszenia do 26 listopada
Ogłoszenie wężyka (w ciągu 4 dni)
Listy do swoich ofiar jak najszybciej po ogłoszeniu wężyka
Wysyłka paczki ok. 15 grudnia (ma dojść do 21 grudnia)
Nie mogę się doczekać! :)

Wioletta Terefenko

Absolwentka filologii angielskiej (Uniwersytet Rzeszowski) i Szkoły Pisarzy (Uniwersytet Jagielloński). Trochę zaczytana, czasem rozpisana, zawsze głodna wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *