To już druga edycja! Niezmiernie się cieszę, że nie tylko książkowa wymiana świąteczna będzie królować na blogu. W tym roku rozluźniłam trochę zasady i mam nadzieję, że skusi się więcej osób :)

Jak powinna wyglądać paczuszka? Czyli wymianka w skrócie:

Osoba robiąca paczkę to Wróżka, a osoba, która paczkę otrzymuje to Ofiara.
Motywem przewodnim paczki ma być bajka lub szeroko pojęta fantastyka. Motyw wybiera Ofiara. Jeśli zgłosi, że lubi Małą Syrenkę, Wróżka (czyli Ty) może zapakować jej prezent do pudełka jak na powyższym zdjęciu, dorzucić misia w postaci rybki Nemo albo przyrządzić cokolwiek związanego z morzem czy podarować książkę z tym związaną. Liczy się inwencja twórcza Wróżki!
Motyw bajkowy to podstawa, ale oczywiście nas interesują książki! W paczce musi się więc znaleźć do wyboru: albo jedna książka z listy Must Have Waszej Ofiary (czyli tytuł, o którym marzy – oczywiście możesz podarować ich więcej) lub 2-3 książki z gatunków, które Ofiara czyta. Wybór należy do Wróżki, ale oczywiście tytuły wybrane przez samą Ofiarę zwiększają poziom szczęścia :)
TAK bawiliśmy się rok temu. Dopiero się rozkręcaliśmy, ale w tym roku będzie jeszcze lepiej!
Zainteresowani? Zerknijcie na regulamin i zostawcie zgłoszenie!

Będę wdzięczna za polubienie TUTAJ (dzięki temu będziecie na bieżąco z powiadomieniami o wymiance) i rozpowszechnienie informacji o zabawie (np. umieszczenie banera i podlinkowanie na Fb czy blogu).
REGULAMIN:
Przemyśl swoje uczestnictwo, bo po wylosowaniu par nie będzie można się już wycofać.
1. Do zabawy zapraszam wszystkich chętnych, nie tylko recenzentów i nie tylko blogowiczów.
2. Wymianka będzie wężykowa. X robi paczkę dla Y, Y robi paczkę dla Z.
3. Zgłoś się w komentarzu pod tym wpisem według wzoru:
Zgłaszam się! Mój mail:
Wybieram motyw bajkowy:
Gatunki, które czytam:
*ewentualnie* Gatunki, których na pewno nie chcę:
Motyw bajkowy możesz wybrać spośród poniższych (zrobiłam listę najpopularniejszych) lub zasugerować Wróżce coś swojego (np. Harry Potter). Pamiętaj jednak, że Wróżka może nie znać bajki czy książki, którą wymyślisz, ale wierzę, że jakoś się dogadacie :)
Interpretacja motywu należy do Wróżki. Motyw bajkowy to nie tylko bajkowe opakowanie czy dodatki – Wróżka może podarować książkę związaną luźno z daną bajką! Ofiara czyta obyczajówki albo kryminały, a wybrała za motyw Królewnę Śnieżkę? Np. Biała jak mleko, czerwona jak krew jest obyczajówką, a trylogia Czerwona jak krew to kryminał to kryminał, a obie jasno nawiązują do Królewny Śnieżki. Albo Zaplątani, która może się kojarzyć z bajką Disneya o Roszpunce. Byle zgadzały się gatunki, jakie czyta Ofiara. Bądź kreatywna, Wróżko! :)
Można wybrać konkretną bajkę, np. Kopciuszek albo coś ogólnego np. księżniczki, albo niespodziankę – wtedy Wróżka zdecyduje, o czym będzie paczka.

Uwaga! Ty wybierasz motyw bajkowy, który ma się pojawić w prezencie od Twojej Wróżki dla Ciebie. Natomiast Ty będziesz robić paczuszkę z motywem wybranym przez Twoją Ofiarą – jaka to będzie Ofiara i jaki motyw, dowiesz się po wylosowaniu par wymiankowych!
4. Wyślij swojej Wróżce listę wymarzonych tytułów. Oprócz motywu bajkowego w paczce dla Ciebie znajdzie się książka, o jakiej marzyłeś, lub kilka książek z gatunków, które czytasz (w taki sam sposób Ty przygotujesz paczkę dla swojej Ofiary).
Wybór należy do Wróżki: może Ci podarować upragnioną książkę z Twojej listy tytułów lub 2-3 z gatunków, które lubisz – hojna Wróżka może zrobić jedno i drugie!
Po wylosowaniu par wymiankowych wyślesz swojej Wróżce wspomnianą listę. Niech zawiera ok. 10 tytułów, żeby było z czego wybierać. Mogą się na niej znaleźć jakiekolwiek tytuły, o których marzysz, niezależnie od gatunku. Mogą mieć motyw bajkowy albo fantastyczny np. Władca Pierścieni, albo mogą być to książki dla dzieci, wtedy świetnie wpasują się w tematykę wymianki, ale nie jest to obowiązkowe!
Listę wyślij jak najszybciej po wylosowaniu par, żeby Wróżka miała dużo czasu na przygotowanie paczki. Ty piszesz taką listę dla swojej Wróżki i dostaniesz podobną listę od swojej Ofiary, dla której paczkę zrobisz Ty. Książki nie muszą być nowe! Możesz podarować egzemplarze ze swojej półki, jeśli są w dobrym stanie. Szanujemy się nawzajem i nie dajemy zniszczonych książek!
5. Miło będzie, jeśli do paczki dołączysz list, w którym wyjaśnisz, jak zinterpretowałeś dany motyw, w razie gdyby Ofiara czegoś nie zrozumiała :)
6. Paczka to nie same książki! W przesyłce powinny się znaleźć dodatki tematyczne. Może to być cokolwiek związanego z dzieciństwem, bajkami, fantastyką. Najlepiej, żeby odpowiadało motywowi, który wybrała Twoja Ofiara. Przygotuj paczkę, jaką sam chciałbyś dostać, a wtedy wszyscy będą zadowoleni ze swoich prezentów. Dotyczy to również ładnego, świątecznego opakowania – to w końcu prezent :) Niech paczka (całość: książki i dodatki) ma wartość minimum 2-3 nowych książek.
7. Utrzymaj dobry kontakt z Ofiarą. To obowiązek Wróżki, by napisać do Ofiary z prośbą o listę książek wymarzonych. Piszcie do siebie jak najszybciej, żeby mieć dużo czasu na sporządzenie paczki. Pamiętajcie, by utrzymać dobry kontakt mailowy, bo nieodpisywanie na wiadomości powoduje kierowanie do mnie skarg, zwłaszcza jeśli pojawią się dodatkowo problemy z dostarczeniem przesyłki na czas czy jej zawartością. Powtarzające się skargi mogą wykluczyć Was z przyszłych wymianek.
Wymiana wiadomości pozwoli też na ustalenie, jakie gatunki czyta Wasza Ofiara. Nie uszczęśliwiamy na siłę! Jeśli Ofiara pisze, że czyta kryminały, a nie romanse, to nie wysyłamy na siłę romansów!
Nie wysyłamy paczek za granicę. Aby się zgłosić, trzeba mieć polski adres.
8. Każdy chętny zgłasza się w osobnym komentarzu.
9. Zanim wyślesz paczkę, którą przygotowałeś, zrób jej zdjęcie i wyślij na: w.terefenko@gmail.com
To niezbywalny punkt regulaminu!
10. Bez względu na swój wiek jesteś zobowiązany do przestrzegania regulaminu i uczciwości. Niech wszyscy dobrze się bawią! Proszę o niekopiowanie regulaminu i niepowielanie pomysłu na wymiankę. Zastrzegam sobie prawo do zmian w regulaminie.
Jestem organizatorką, ale nie ponoszę odpowiedzialności za nieuczciwych uczestników, którzy nie wyślą paczki, zawalą termin lub skompletują zawartość, która nie przypadnie Ofierze do gustu. Nie jestem w stanie kontrolować zgłoszeń, bo tak jak Wy nie wiem, kto siedzi po drugiej stronie komputera. Adresami wymieniacie się między sobą, więc bądźcie uczciwi, bierzcie odpowiedzialność za to, co piszecie i robicie, i wysyłacie. Ja gromadzę wymiankowiczów w jednym miejscu, ale cała reszta należy do Was. Postępujmy dojrzale i bawmy się dobrze :)
Zgłoszenie do skopiowania:

Zgłaszam się! Mój mail:
Wybieram motyw bajkowy:
Gatunki, które czytam:
*ewentualnie* Gatunki, których na pewno nie chcę:

Szczegóły ustalicie mailowo :)

Ważne daty:

Zgłaszamy się do 1 maja
Ogłoszenie wężyka: 3-7 dni później
Wysyłanie tytułów upragnionych książek: jak najszybciej!
Prezenty powinny się znaleźć u wszystkich: najpóźniej na Dzień Dziecka 1 czerwca


Nie mogę się doczekać! Wszyscy kochamy bajki! ;)

EDIT

 Ogłaszam, że do 4 maja włącznie można się zgłaszać na dogrywkę w wymianie – pod tym wpisem na blogu. Nowe osoby dołączą do wymianki, ale utworzę dla nich osobny wężyk, żeby nie robić zamieszania w tym, który już powstał. Nowy wężyk ukaże się w tym samym wpisie, w którym ukazał się wężyk już istniejący.

Nowi wymiankowicze muszą się liczyć z tym, że jeżeli zgłoszą się tylko dwie nowe osoby, będą robić prezenty dla siebie nawzajem, a więc nie będzie to już wężyk, a para wymiankowa. Jeśli pojawi się tylko jeden uczestnik, nie zostanie włączony do zabawy w ogóle, bo wiązałoby się to z zamieszaniem w starym wężyku.

Regulamin obowiązuje nowych wymiankowiczów bez wyjątku, włącznie z dostarczeniem paczuszki na czas. Proszę, abyście udostępniali informację o dogrywce albo rozsyłali znajomym pocztą pantoflową. Trzeciej dogrywki nie będzie, a od kolejnej edycji zabawy nie pojawi się w ogóle żadna dogrywka – robię wyjątek tylko ten jeden raz. Zarówno wymiana bajkowa, jak i świąteczna odbywają się co roku w tym samym terminie, więc jeśli ktoś chce dołączyć, musi sam się pilnować.

Wioletta Terefenko

Absolwentka filologii angielskiej (Uniwersytet Rzeszowski) i Szkoły Pisarzy (Uniwersytet Jagielloński). Trochę zaczytana, czasem rozpisana, zawsze głodna wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *