Jeśli zastanawiacie się, czy wziąć udział, zobaczcie, jak bawiliśmy się w poprzednich latach: TUTAJ 2014 rok, TUTAJ 2015 rok, TUTAJ 2016 rok, TUTAJ 2017 rok. Możecie też zerknąć na wymiany bajkowe z okazji Dnia Dziecka: TUTAJ z 2016 roku i TUTAJ z 2017.

NA CZYM POLEGA WYMIANA? [w pigułce]

 1. Zgłaszasz się w komentarzu i czekasz na świąteczny wężyk (ok. 26-28 listopada).
 2. Po ogłoszeniu wężyka znajdujesz samego siebie na liście. Osoba, która jest na liście pod Tobą, to Twoja ofiara, dla której robisz prezent (osoba nad Tobą to Twój mikołaj).
 3. Kontaktujesz się ze swoją ofiarą z prośbą o podanie adresu do wysyłki i dodatkowe informacje – co lubi, co chciałaby dostać, jakie gatunki czyta, a jakich nie, czy istnieją konkretne tytuły, które ją interesują. Dostaniesz wiadomość mailową z podobnym zapytaniem od swojego mikołaja.
 4. Po otrzymaniu informacji od swojej ofiary przygotowujesz najlepszą na świecie paczkę świąteczną (taką, której zazdrościsz swojej ofierze, bo sam chciałbyś taką dostać). Powinna się w niej znaleźć książka (a najlepiej więcej, bo to zwiększa poziom radości). Książki powinny być nowe lub używane, ale w dobrym stanie. Jeśli nie masz książek z gatunku, który czyta Twoja ofiara, powinieneś się liczyć z kosztem kupienia czegoś, co jej się spodoba. Do paczki dorzucasz dodatki okołoksiążkowe (np. zakładki, notesy) albo niezwiązane z książkami (cukierki, misie, coś związanego z zainteresowaniami Twojej ofiary).
 5. Prezent ładnie pakujesz i starasz się nadać mu świąteczny charakter
 6. Robisz zdjęcie prezentu, który przygotowałaś i wysyłasz do mnie – z dopiskiem kto komu tę paczkę wysyła (posłuż się pseudonimami/nazwiskami, których Ty i Twoja ofiara użyliście przy zgłoszeniu).
 7. Wyślij paczkę pocztą (poleconym, aby nie zaginęła). Zrób to dość wcześnie, aby paczka dotarła do 21 grudnia). Jeżeli po wysłaniu zorientujesz się, że nie zrobiłeś zdjęcia paczki, poproś o to swoją ofiarę. Jeśli zdjęcie do mnie nie dotrze, twórca paczki nie weźmie udziału w kolejnej edycji wymiany.
 8. Następnie cieszysz się, że sprawiłeś komuś wspaniały prezent na święta. A potem sam otrzymujesz paczkę i cieszysz się podwójnie!

Zdecydowany? Przeczytaj regulamin!

 

REGULAMIN

 1. Zgłoś się pod tym wpisem według poniższego wzoru. Po zgłoszeniu się nie można się wycofać, bo ktoś zostanie bez prezentu. Zapisy do 23 listopada. Zgłoszenie oznacza, że nick/nazwisko, którym się podpiszesz, a także Twój mail zostały opublikowane w kolejnym wpisie (świątecznym wężyku), aby Twój mikołaj mógł się z Tobą skontaktować. Ważne! Każda osoba zgłasza się w osobnym komentarzu. Jeśli dwie osoby (np. siostry) zgłoszą się w jednym komentarzu, będą traktowane jako jeden uczestnik.
  W komentarzu podajesz:
  -mail
  -gatunki, które czytasz
 2. Do zabawy zapraszam wszystkich chętnych mieszkających w Polsce, nie tylko blogerów
 3. Zgłosiłeś się? Wężyk pojawi się 26-28 listopada. Wtedy dowiesz się, dla kogo robisz prezent. Po ogłoszeniu wężyka nie wprowadzamy w nim żadnych zmian! Jeśli zależy Ci, żeby Twoim mikołajem/ofiarą nie była konkretna osoba (bo to np. Twoja koleżanka), zaznacz to w komentarzu zgłoszeniowym, będę brała takie prośby pod uwagę. Podobnie po ogłoszeniu wężyka nie można się już wycofać, więc przemyśl swój udział i zgłoś się świadomie.
 4. Po ogłoszeniu wężyka napisz do swojej ofiary (jak najszybciej! Najpóźniej do końca listopada) i zapytaj o jej adres do wysyłki, upodobania, gatunki, które czyta, a których nie, konkretne tytuły, o jakich marzy. Możesz poprosić o link do LubimyCzytać, to pomoże Ci się zorientować, jakich pozycji Twoja ofiara szuka, a jakie już ma. Utrzymuj kontakt z ofiarą i mikołajem, poinformuj ją o wysłaniu paczki i otrzymaniu swojej.
 5. Prezent powinien zawierać książki (jedna lub więcej), a dodatki to rzecz Waszego gustu: biżuteria, słodkości, coś wykonanego ręcznie, świąteczne ozdoby itp. Pamiętaj, by sprawić radość odbiorcy! Jeśli lubi gotować, podaruj np. przepiśnik. Możesz dać ofierze książkę, której poszukuje albo przygotować niespodziankę (pamiętaj jednak, aby nie uszczęśliwiać na siłę! Jeśli ofiara lubi romanse, nie kupuj jej kryminału. Zdarzają się sytuacje, że ktoś, kto wyraźnie zaznaczył, że nie czyta fantastyki, właśnie fantastykę dostaje, bo mikołaj chce go przekonać do swoich racji. Pogódźmy się z tym, że nie każdy czyta to, co my. Większość z nas to zaprawione mole książkowe. Próbowaliśmy każdego gatunku, ale zostajemy przy tych, które nam odpowiadają. Wczujmy się w sytuację drugiej osoby!.
 6. Nie wrzucamy do paczki książek starych i zniszczonych. Nasz prezent powinien mieć wartość min. 2 nowych książek (oczywiście warunkiem wymiany nie jest kupno nowych książek. To mogą być używane tytuły z naszych półek, ale w dobrym stanie i trafiające w gust odbiorcy. Prezent to jednak nie tylko sama książka, ale i dodatki).
 7. Paczka powinna być bardzo świąteczna – ładnie zapakowana i taka, jaką sami chcielibyśmy dostać! Postarajmy się o piękne paczuchy, a nie drobnostki w kopertach. Wtedy nasze świąteczne podarunki będą wspaniałe i wszyscy dostaniemy coś pięknego.
 8. Wszyscy wiemy, jak dobrze jest dostawać prezenty od serca. Zrób coś swojego – kartkę świąteczną, zakładkę, list.
 9. Zanim wyślesz prezent, zrób zdjęcie i podeślij je do mnie na w.terefenko@gmail.com  Postaraj się, aby zdjęcie było wyraźne i obejmowało cały prezent. Znajdzie się w corocznym zestawieniu wymiankowych paczuszek.
 10. Paczuszka powinna dotrzeć do odbiorcy do 21 grudnia, więc pomyślmy o wcześniejszej wysyłce (ok 15 grudnia). Każdy, kto zgłasza się do zabawy, bierze na siebie odpowiedzialność za wysłanie prezentu (odpowiada za to uczestnik, nie organizator). Oczywiście zdarzają się wypadki losowe, a dotarcie przesyłek może się opóźnić, ale postarajmy się tego uniknąć. W tym roku, ponieważ ogłosiłam wymianę dość późno, mogą nam się przydarzyć obsuwy – ale dobrze dostać prezent i po świętach! :)
 11. Uczestnicy o silnej woli czekają z otwarciem prezentu do Wigilii. A potem kto chce, chwali się prezentami na blogu lub Fb!
 12. Zapraszam do polubienia Fp TUTAJ. Pojawią się tam informacje o wężyku czy przypomnienie o wysyłce paczuszki.
 13. Proszę o przestrzeganie regulaminu, bo uchybienia ze strony mikołaja skutkują skargami Waszych ofiar, a to może Was wykluczyć z przyszłych wymian. Ustal ze swoją ofiarą wszystko mailowo, podaruj jej książki, o jakich marzy i zgłaszając się do zabawy pamiętaj, że musisz się liczyć z pewnymi kosztami. Bez względu na swój wiek jesteś zobowiązany do przestrzegania regulaminu.

Nie ponoszę odpowiedzialności za nieuczciwych uczestników, którzy nie wyślą swojej paczuszki ani też za niezadowolenie odbiorców, bo nie dostali tego, czego się spodziewali. Nie jestem w stanie kontrolować zgłoszeń, bo nie wiem, kto siedzi po drugiej stronie komputera. Adresami do wysyłki wymieniacie się między sobą, więc proszę o odpowiedzialne podejście. Ja jedynie organizuję akcję i gromadzę uczestników w jednym miejscu – reszta należy do Was :-)

Kalendarzyk:

Zgłoszenia do: 25 listopada
Ogłoszenie wężyka: w ciągu 3 dni
Listy do swoich ofiar: jak najszybciej po ogłoszeniu wężyka (ok 30 listopada)
Wysyłka paczki: ok 15 grudnia (najlepiej, żeby doszły do 21 grudnia, o opóźnieniach informujcie swoje ofiary).

Wioletta Terefenko

Absolwentka filologii angielskiej (Uniwersytet Rzeszowski) i Szkoły Pisarzy (Uniwersytet Jagielloński). Trochę zaczytana, czasem rozpisana, zawsze głodna wiedzy.

14 odpowiedzi do “Wymiana świąteczna – 5. edycja”

 1. A ja się zgłaszam po raz pierwszy ;) w zeszłym roku się zagapiłam i nie zdążyłam się dopisać na czas. Pewnie i tak będę spędzać te święta samotnie więc może dzięki Wam i tej zabawie świątecznej „sama” nie będzie oznaczało „samotna” :-)
  Moje ulubione książki to te związane z tematyką rozwoju osobistego, zdrowej kuchni, a także detektywistyczne, kryminały i historyczne oraz fantasy.
  luiza.berenika@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *