Królowa też człowiek – czyli z cyklu jak uszczęśliwić siebie. Kupując prezenty, wiadomo. Nie dość mi naszej wymianki świątecznej, postanowiłam sprawić sobie trochę książko-kupków. O rety, jak dawno tego nie robiłam! Serio, od jakiegoś czasu udaje mi się oszczędzać na książkach. Staję się mistrzem.

1. Michel Houellebecq – Interwencje 2
Każdy inaczej wymawia nazwisko tego pana i za każdym razem mówię, że, cholera, nie znam gościa, a okazuje się, że jednak znam. Elbek, tak czytamy? Jeśli się mylę, poprawcie mnie, ktokolwiek zna franca. Po lekturze Uległości jestem niezwykle ciekawa, co ten autor ma jeszcze do powiedzenia. Tylko gdzie Interwencje 1?
2. Weronika Murek – Uprawa roślin południowych (przeczytana)
To zbiór opowiadań, które stały się moją lekturą na drugim kierunku studiów (o moim wybryku rozpoczęcia tegoż kierunku opowiem innym razem). Bardzo przyjemne i oryginalne, ale zakupiłam pozycję tylko ze względu na pierwsze opowiadanie w zbiorze. Reszta jest mi relatywnie obojętna.
3. Katarzyna Kędzierska – CHCIEĆ mniej. Minimalizm w praktyce. (przeczytana)

Jestem zachwycona! Pierwszy raz od lat kupiłam coś ot, tak, na łapu-capu w księgarni stacjonarnej (dobra, to był Matras – pomogę w reklamie, a co tam) i od razu połknęłam. Książka tonie w karteczkach, całe mnóstwo zaznaczonych cytatów. Wcielam w życie zawarte tam rady i naprawdę czuję, że chcę mniej, a żyję więcej. To piękne!
4. Paulina Mikuła – Mówiąc inaczej
Bo nie wiem, czy wiecie, ale minęłam się z powołaniem. Miałam być polonistką, a wylądowałam na anglistyce. Okrutny losie. Nie oglądam Pauliny Mikuły na youtube zbyt regularnie, ale książkę musiałam mieć. Może czytając ją, poczuję się jak prawie-polonistka.
*5. Charles Bukowski – O pisaniu (przeczytana) TUTAJ recenzja
Gościa przedstawiać nie muszę. Alkoholowy hardkor. Po lekturze małe rozczarowanie, bo Bukowski wcale nie udziela w tej książce rad dotyczących pisania. Nieco większy zachwyt, bo ta pozycja jest skarbnicą cytatów. I naprawdę do mnie trafiła.
6. J.K. Rowling – Harry Potter i przeklęte dziecko
Jako fanka HP i osoba, która pisała o tej serii pracę dyplomową – musiałam mieć tę książkę. Nie łudzę się, że dorówna poziomem poprzednim 7 częściom (wiem, że nie), ale trudno się dziwić, skoro to tylko zapis dialogowy. Narracja pani Rowling czyni serię o Potterze pisarską perełką, a tu tego nie znajdziemy. Lektura wciąż jednak przede mną.
7. Tennessee Williams – Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty (przeczytane częściowo)
Tytułowy dramat czytałam już dwa razy i wiadomo – kocham. Na inne przyjdzie jeszcze pora. 
*8. Ted Chiang – Historia twojego życia (w trakcie czytania)
Zagryzam pięść, gdy to piszę, bo cholernie boję się zapeszyć, ale… UWIELBIAM TĘ KSIĄŻKĘ! Już teraz chcę poznać autora bliżej. Więcej Chianga! Właśnie wyszedł film na podstawie jednego z opowiadań w tym zbiorze – Nowy początek. Oglądaliście?
*9. Charles Dickens – Opowieść o dwóch miastach
Skłamałabym, mówiąc, że gabaryty tej książki mnie nie przerażają. Wielkie tomy są łatwe w czytaniu, gdy są literaturą popularną i najlepiej młodzieżową jednocześnie. To tutaj to czysta klasyka. Ale i tak się jaram. 
* egzemplarze recenzenckie

Pewnie się dziwicie, że tyle tu już przeczytanych pozycji, a recenzji ni w ząb. I że w ogóle mało ostatnio wpisów na Królowej Moli. Niektórzy z Was wiedzą, że noszę się z poważnymi zmianami na blogu już od dawien dawna. Szamotałam się z tym od roku, a dziś mogę powiedzieć z całą pewnością, że zmiany są już faktem. Może jeszcze w styczniu pojawi się nowy szablon – czekam z tą wizualną zmianą na wpis, w którym wszystko wyjaśnię. Bo zmiany będą głębsze. Wiąże się to ze wspomnianym wyżej drugim kierunkiem studiów, który podjęłam. Zmiany, zmiany!
Enjoy my stosik. Jeśli coś z powyższych czytaliście – podzielcie się opinią!

Wioletta Terefenko

Absolwentka filologii angielskiej (Uniwersytet Rzeszowski) i Szkoły Pisarzy (Uniwersytet Jagielloński). Trochę zaczytana, czasem rozpisana, zawsze głodna wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *